Sadzenie


Sadzenie miskanta olbrzymiego przeprowadzamy wiosną lub jesienią, Najbardziej rozpowszechnione jest sadzenie wiosenne. Czynność tę wykonujemy od ok. 10-15 kwietnia do ok. 20 maja. Wysadzamy ręcznie lub mechaniczne (przy większych powierzchniach). Sadzenie ręczne można wykonać przy pomocy szpadla, kopiąc dołki na głębokość 12-15cm. Należy pamiętać, by ziemię, którą zasypujemy wrzucane do dołków korzenie dokładnie ubić. Wrzucane korzenie możemy ułożyć oczkami (odrostami) do góry (ku słońcu).Przyspieszy to wyrastanie kęp.

Przy braku opadów deszczu i suchej ziemi nie zaleca się sadzenia na głębokość mniejszą od 12cm, gdyż grozi to wyschnięciem kłączy. W razie potrzeby należy przeprowadzić nawadnianie plantacji.

Sadzimy w ziemię, która przez co najmniej tydzień jest ogrzana do temperatury 8 – 10 stopni Celsjusza ( i więcej). Sadzenie zbyt wczesną wiosną, kiedy ziemia nie jest nagrzana może spowodować wygnicie korzeni. Podobna sytuacja może wystąpić jesienią, szczególnie na glebach o podwyższonym poziomie wód gruntowych i przy wcześniejszych mrozach. Obok ciepłej ziemi ważnym szczegółem jest sadzenie na docisk. Dokonujemy tego jednocześnie z sadzeniem montując do sadzarki koła dociskowe lub dokonując oddzielnego wałowania rządków. Zabieg ten zapobiega wysychaniu sadzonek i utrzymuje wilgoć w ziemi.

Przy mechanicznym sadzeniu miskanta używamy sadzarek. W zależności od pomysłowości konstruktorów stosuje się kilka rodzajów. Są to urządzenia specjalnie skonstruowane do wysadzania tej rośliny, np.


Zamontowana półka umożliwia transport sadzonek w czasie sadzenia i szybkie napełnianie pojemników bez zbędnego wyjeżdżania do przyczepy z sadzonkami.


Można korzystać z niektórych sadzarek do wysadzania warzyw. Ze względu na oszczędność paliwa do najbardziej praktycznych należą sadzarki czteroosobowe z dodatkowo zamontowanymi kołami dociskowymi, które eliminują konieczność oddzielnego wałowania.

Miskanta olbrzymiego rozmnażamy dokonując podziału mocno rozbudowanych podziemnych kłączy do momentu zanim zaczną wyrastać nowe pędy. Również można wysadzać roślinę, kiedy wyrosną zielone części nadziemne. Wyrośnięte już kępy do wysokości ok. 15-30 cm po uprzednim podzieleniu możemy wysadzać od połowy maja do ok. połowy czerwca.

Rozstaw sadzonek wynosi 1m na 1m, wysadzamy 10 000 szt na 1ha. Rozstawy rzędów i odległości sadzonek bywają różne. Możemy sadzić co jeden metr, tak jak odstępy rzędów. Praktykuje się też sadzenie w odstępach: rzędy co 0,75m a odległości roślin od siebie co 1,25m. W obu przypadkach należy pamiętać o sadzeniu mijanym, tzn. w każdym kolejnym rzędzie sadzimy kłącza pośrodku posadzonych w poprzednim rzędzie, np.

*             *             *             *                    *             *             *            *

       *             *             *             *

                  0,75m/1,25m                                  *              *             *            *

1m/1m

Takie sposoby sadzenia mają na celu szybsze zapełnienie plantacji. Spotkałem się również z praktyką, że na bardzo słabych glebach plantatorzy wysadzają większą ilość, np. 12-13 tyś. sadzonek na 1ha.

Trzeba jasno powiedzieć, że sadząc miskanta olbrzymiego najlepszymi
(I gat.), sprawdzonymi pod względem żywotności sadzonkami nie uzyskamy 100% efektu.
Jeżeli wzejdzie 90-95% plantacji, należy mówić o sukcesie. Gdzie szukać ok. 10% ubytku? Niewątpliwie w uwarunkowaniach glebowych! W takiej sytuacji, by plantator nie czuł się osamotniony, w kilku gospodarstwach, z którymi współpracuję oraz w moim, wprowadziliśmy zasadę, że 10% dzielimy na połowę.

W ten sposób kupujący otrzymuje do złożonego zamówienia 5% sadzonek gratis.



W przypadku wystąpienia braków konieczne jest dosadzanie. Przeprowadzamy je przeważnie wiosną następnego roku, gdy braki są dobrze widoczne. Nasadzanie prowadzimy zazwyczaj ręcznie. Możemy dzielić ubiegłoroczne kępy. Podziału dokonujemy przy pomocy szpadla lub ręcznie. Niezbyt jeszcze zwarte kłącza rozdzielają się bezproblemowo.

Przy zakupie sadzonek oraz zakładaniu nowych plantacji wskazane jest korzystanie z pomocy osób, które posiadają praktykę w tym temacie.

Wielkość karpy 3-letniego miskanta olbrzymiego - szerokość wynosi 70 cm i więcej.


Wysokość systemu korzeniowego to ok. 20 cm

Marian Pokrywka

Majdan Sieniawski
tel. 665 485 560
email: mrol12a@wp.pl