Przechowywanie

Wysortowane sadzonki przechowujemy w miejscu ciemnym lub zacienionym, chroniąc je przed promieniami słonecznymi. Okres przechowywania nie może być zbyt długi. W ogólnie stosowanej praktyce zaleca się, by czas od wydobycia korzeni z ziemi, wysortowanie i przechowywanie (jeżeli musi nastąpić) do wysadzenia nie był dłuższy niż 4-5 dni.

Istnieją znaczne różnice w podjęciu wegetacji, a potem wzroście roślin wysadzanych sadzonkami bezpośrednio po wysortowaniu a roślinami, których sadzonki z różnych powodów leżakowały dłużej.

Nie zaleca się przechowywania i transportowania sadzonek w skrzynkach z otworami. Sadzonki ulegają nadmiernemu wysuszeniu, powodując ich osłabienie. Przed wysadzeniem należy zwilżać sadzonkę. Przy sadzeniu większych powierzchni przygotowane sadzonki można przechowywać w specjalnych chłodniach.

Również produkty uzyskane z miskanta: brykiet, pellet, sieczka opałowa powinny być przechowywane w zadaszonych, suchych nie wilgotnych pomieszczeniach. Bezproblemowo przechowują się do następnego sezonu grzewczego.

Właściwe przechowywanie sadzonki i biomasy


Jeżeli z jesiennego sadzenia zostanie nam część sadzonek , można je przechowywać do następnego roku, tj. do wiosennego wysadzania przez tradycyjne kopcowanie.

Marian Pokrywka

Majdan Sieniawski
tel. 665 485 560
email: mrol12a@wp.pl